Ochrona środowiska
Inwestycje z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy innowacyjnych jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła – Energia odnawialna – FE dla Podlaskiego (2.4)
Dotacja Inwestycje z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy innowacyjnych jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła – Energia odnawialna – FE dla Podlaskiego (2.4) przeznaczona jest na działania związane z uzyskiwaniem ciepła i energii z odnawialnych źródeł energii. W ramach dofinansowania możliwe będzie realizowanie projektów inwestycyjnych z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy innowacyjnych jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła ze wszystkich rodzajów OZE wraz z magazynami energii lub ciepła działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci.
Podlaskie
Lokalizacja
3 000 000,00 PLN
Maksymalne dofinansowanie
Administracja publiczna Duże przedsiębiorstwo Przedsiębiorstwo MŚP Rolnicy Spółdzielnie energetyczne
Dla kogo
Programy regionalne
Program operacyjny
Dla kogo?
O dotację mogą ubiegać się przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. podlaskiego.
Wnioski będą mogły składać również takie podmioty jak administracja publiczna, przedsiębiorstwa realizujące zadania publiczne, partnerstwa, organizacje społeczne i związki wyznaniowe, służby publiczne, instytucje ochrony zdrowia, instytucje nauki i edukacji oraz rolnicy.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
W ramach dotacji możliwe do realizacji są projekty inwestycyjne z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy innowacyjnych jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z rodzajów OZE, w szczególności z biomasy, biogazu, biometanu, energii wiatru, słońca oraz Ziemi (geotermia) wraz z magazynami energii lub ciepła działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci (produkcja energii na potrzeby własne).
Warunki realizacji projektu
Wspierane w formie dotacji będą wyłącznie niektóre rodzaje OZE, innowacyjne, w których brakuje systemów wsparcia operacyjnego lub gdy technologia OZE jest niewystarczająco dojrzała lub charakteryzuje się wyższym ryzykiem albo niższą rentownością. Przy wyborze konkretnej technologii OZE, która traktowana będzie jako innowacyjna, należy łącznie spełnić warunki wykazane w Poradniku OZE.
Wydatki kwalifikowalne w ramach projektu
1) zakup i montaż/budowa urządzeń produkujących energię elektryczną i/lub cieplną z odnawialnych źródeł energii.
2) zakup i montaż magazynów energii elektrycznej lub ciepła działające na potrzeby danego źródła OZE.
3) dostosowanie istniejących budynków/obiektów w zakresie niezbędnym do prawidłowego działania urządzeń OZE.
4) podłączenie instalacji OZE do sieci elektroenergetycznej (z wyjątkiem opłat ponoszonych w celu podłączenia instalacji do sieci – opłat przyłączeniowych).
5) zakup urządzeń oraz oprogramowania służących do zdalnego monitorowania urządzeń produkujących energię z OZE;
6) nadzór nad robotami budowlanymi, o ile wynika to z przepisów prawa;
7) zakup systemu zarządzania energią (EMS – Energy Management System)
wytworzoną z OZE.
8) koszty pośrednie, zgodnie z Wytycznymi (5% bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych projektu– pozycja obligatoryjna w każdym projekcie. Tego rodzaju wydatki będą rozliczane za pomocą uproszczonych metod rozliczania wydatków tj. stawki ryczałtowej w wysokości 5% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich (zgodnie z art. 54 rozporządzenia ogólnego). Katalog kwalifikowalnych kosztów pośrednich został określony w Podrozdziale 3.12. Koszty pośrednie, Wytycznych.
Dodatkowe informacje
Na nabór przeznaczono budżet w wysokości 70 000 000 PLN.
Maksymalna intensywność dofinansowania: 85%.
Maksymalna kwota dofinansowania: 3 000 000,00 PLN.
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru: listopad 2024 r.
Podobne dotacje
Ścieżka SMART (FENG 1.1)
Badania i rozwój Ścieżka SMART (FENG 1.1) Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego…
Prace B+R i infrastruktura B+R w MŚP – Infrastruktura B+R przedsiębiorstw – FE dla Opolskiego (1.1)
Badania i rozwój Prace B+R i infrastruktura B+R w MŚP – Infrastruktura B+R przedsiębiorstw – FE dla Opolskiego (1.1) W ramach dotacji Prace B+R i infrastruktura B+R – Infrastruktura B+R przedsiębiorstw…
Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw MŚP lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi – Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach – FE dla Wielkopolskiego (10.2)
Badania i rozwój Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw MŚP lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi – Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach – FE dla Wielkopolskiego (10.2) Dotacja Wsparcie działalności…
Kontakt
Biuro Promocji Exportu „EURO-TARGI”
ul.Jagiellońska 78, 03-301 Warszawa
Telefon
tel. 605 044 690