Eksport
Internacjonalizacja MŚP – Wsparcie MŚP – dotacja – FE dla Podkarpacia (1.3)
Internacjonalizacja MŚP – Wsparcie MŚP – dotacja – FE dla Podkarpacia (1.3) to działanie, którego wsparcie dotyczy diagnozy potencjału przedsiębiorstw MŚP w zakresie internacjonalizacji, przygotowania przedsiębiorstwa i jego oferty pod kątem eksportu oraz aktywnego poszukiwania partnerów biznesowych w celu wprowadzenia produktów na wybrane rynki zagraniczne. Projekty związane będą z dostosowaniem m.in. procesów, produktów, usług czy systemu dystrybucji do wymagań nowych klientów, przepisów i norm obowiązujących w krajach, do których kierowana będzie oferta oraz nakłady inwestycyjne niezbędne do wprowadzenia zmian organizacyjnych wewnątrz firmy, w celu przygotowania jej do internacjonalizacji działalności. Dodatkowym elementem projektu ściśle związanym z realizacją strategii internacjonalizacji będzie udział w różnego rodzaju wydarzeniach (targach, imprezach wystawienniczych).
Podkarpackie
Lokalizacja
nie zostało określone
Maksymalne dofinansowanie
Przedsiębiorstwo MŚP
Dla kogo
Programy regionalne
Program operacyjny
Dla kogo?
O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły na terenie województwa podkarpackiego przez okres nie krótszy niż 24 miesiące licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru i uzyskujących przychody ze wskazanej działalności.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Wspierane będą projekty obejmujące kompleksowe działania mające na celu wsparcie przedsiębiorcy w diagnozie jego potencjału w zakresie internacjonalizacji, przygotowaniu przedsiębiorstwa i jego oferty pod kątem eksportu oraz aktywnego poszukiwania partnerów biznesowych w celu wprowadzenia produktów na wybrane rynki zagraniczne. Projekty związane będą z dostosowaniem m.in. procesów, produktów, usług czy systemu dystrybucji do wymagań nowych klientów, przepisów i norm obowiązujących w krajach, do których kierowana będzie oferta oraz nakłady inwestycyjne niezbędne do wprowadzenia zmian organizacyjnych wewnątrz firmy, w celu przygotowania jej do internacjonalizacji działalności. Dodatkowym elementem projektu ściśle związanym z realizacją strategii internacjonalizacji będzie udział w różnego rodzaju wydarzeniach (targach, imprezach wystawienniczych). Dodatkowym elementem jest także wsparcie usług doradczych jako element kompleksowego projektu.
Istotne warunki wsparcia:
- Pomoc nie może być udzielona na realizację projektu dotyczącego działalności wywozowej, w szczególności w przypadku rynków zagranicznych, na których wnioskodawca jest już aktywny z produktami substytucyjnymi/komplementarnymi lub dostępne są produkty wnioskodawcy objęte projektem.
- Pomoc nie może być udzielana na inwestycję prowadzącą wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych.
- Pomoc nie może być udzielona na realizację projektu dotyczącego działalności handlowej (handlu obcymi wyrobami lub obcymi usługami.
Wsparcia nie otrzymają projekty realizowane w zakresie:
- ochrony zdrowia,
- wytwarzania i dystrybucji energii oraz infrastruktury z tym związanej, w tym inwestycji dotyczących instalacji fotowoltaicznej,
- rozwoju sieci szerokopasmowych,
- infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
Katalog kosztów kwalifikowalnych
Komponent związany z opracowaniem Strategii w zakresie umiędzynarodowienia działalności przedsiębiorstwa może stanowić wydatek kwalifikowany w wysokości nie więcej niż 30 000 PLN.
Koszty promocji oraz tłumaczeń zaplanowane we wniosku o dofinansowanie projektu nie mogą przekroczyć 10 % kwoty wydatków kwalifikowanych, weryfikowanych na moment złożenia wniosku o dofinansowanie.
Koszty udziału w targach nie mogą przekroczyć 20 % kwoty wydatków kwalifikowanych, weryfikowanych na moment złożenia wniosku o dofinansowanie.
Za kwalifikowalne uznaje się koszty usług doradczych dotyczących opracowania strategii internacjonalizacji, jeśli zostały poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Kwalifikowanie powyższych kosztów jest możliwe tylko w ramach pomocy de minimis.
Wydatki kwalifikowalne:
- Pomoc de minimis:
- nabycie usług doradczych od podmiotów zewnętrznych, bezpośrednio związanych z realizacją projektu – niemających charakteru ciągłego ani okresowego, niezwiązanych ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorstwa, takimi jak rutynowe usługi doradztwa podatkowego, regularne usługi prawnicze, reklamowe lub marketingowe:
- usługi dotyczące opracowania nowej strategii związanej z internacjonalizacją działalności MŚP.
- wydatki na działania promocyjne i informacyjne na rzecz upowszechnienia przygotowanej oferty produktowo – usługowej firmy do potrzeb internacjonalizacji (materiały reklamowe i promocyjne),
- nabycie usług translacyjnych związanych z przygotowaniem oferty produktowo – usługowej firmy do potrzeb internacjonalizacji,
- nabycie usług doradczych od podmiotów zewnętrznych, bezpośrednio związanych z realizacją projektu – niemających charakteru ciągłego ani okresowego, niezwiązanych ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorstwa, takimi jak rutynowe usługi doradztwa podatkowego, regularne usługi prawnicze, reklamowe lub marketingowe:
- Pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP:
- usługi dotyczące przygotowania do wdrożenia nowej strategii związanej z internacjonalizacją działalności MŚP.
- Regionalna pomoc inwestycyjna:
- nabycie nowych środków trwałych na stałe zainstalowanych w projekcie, ściśle związanych z realizacją projektu oraz zarekomendowanych w przedłożonej strategii internacjonalizacji, pod warunkiem, że środki te będą włączone w rejestr środków trwałych beneficjenta oraz wydatki te będą traktowane jako wydatek inwestycyjny zgodnie z zasadami rachunkowości.
- modernizacja posiadanej aparatury, urządzeń i innych składników wyposażenia infrastruktury technicznej, związanych z przygotowaniem oferty produktowo – usługowej firmy do potrzeb internacjonalizacji,
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych m.in. w formie licencji, praw autorskich w szczególności oprogramowania, pod warunkiem, że będą:
- zarekomendowane w strategii internacjonalizacji;
- wykorzystywane wyłącznie przez nabywcę;
- podlegać amortyzacji;
- nabyte od osoby trzeciej na warunkach rynkowych;
- stanowiły majątek beneficjenta;
- zostanie zachowany okres trwałości.
- Pomoc na udział MŚP w targach:
- koszty wynajmu, budowy i obsługi stoiska wystawowego podczas uczestnictwa przedsiębiorstwa w międzynarodowych targach, imprezie wystawienniczej,
- wynajęcie powierzchni wystawienniczej;
- zaprojektowanie i zabudowę stoiska wystawienniczego (projekt zabudowy stoiska oraz zabudowa stoiska nie mogą zostać ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Beneficjenta);
- zakup usług w zakresie organizacji i obsługi stoiska;
- zakup usług w zakresie transportu (lotniczy, kolejowy, drogowy, morski) osób, eksponatów oraz elementów zabudowy wraz z ubezpieczeniem, odprawą celną i kosztami spedycji;
- reklamę w mediach targowych;
- opłatę rejestracyjną za udział w targach oraz wpis do katalogu targowego;
- podróże służbowe (bezpośrednia podróż do miejsca docelowego i zakwaterowanie) maksymalnie trzech osób uczestniczących w targach, imprezie wystawienniczej, w okresie nie dłuższym niż dwa dni przed rozpoczęciem i dwa dni po zakończeniu imprezy targowej, wystawienniczej, w zakresie i według stawek określonych w przepisach w sprawie ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju;
- opłaty związane z uzyskaniem niezbędnych wiz dla osób uczestniczących w targach, wystawach.
- koszty wynajmu, budowy i obsługi stoiska wystawowego podczas uczestnictwa przedsiębiorstwa w międzynarodowych targach, imprezie wystawienniczej,
Ile można zyskać?
Budżet przeznaczony na nabór wynosi ponad 8 671 000,00 PLN.
Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie: 100 000 PLN
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie: 500 000 PLN
Maksymalny poziom dofinansowania:
- pomoc de minimis: 50%
- regionalna pomoc inwestycyjna:
- Mikro, małe, średnie przedsiębiorstwo: 50 %
- pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP: 50%
- pomoc na udział MŚP w targach: 50%.
Dokumentacja dotacji Internacjonalizacja MŚP – Wsparcie MŚP – dotacja – FE dla Podkarpacia (1.3)
Poniżej zamieściliśmy link do dokumentacji konkursowej dla I naboru. Nowy nabór jest planowany w terminie od 12 do 31 sierpnia 2024 r. Dokumentacja oraz informacje na stronie zostaną zaktualizowane wraz z ogłoszeniem naboru.
Podobne dotacje
Wsparcie inwestycji służących zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju nowych funkcji gospodarczych – Gospodarka w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.1)
Inwestycje Wsparcie inwestycji służących zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju nowych funkcji gospodarczych – Gospodarka w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.1) Dotacja obejmuje wsparciem inwestycje…
Wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych – Konkurencyjne i innowacyjne MŚP – FE dla Warmii i Mazur (1.9)
Badania i rozwój Wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych – Konkurencyjne i innowacyjne MŚP – FE dla Warmii i Mazur (1.9) Zakres wsparcia obejmuje wdrażanie wyników działalności badawczo-rozwojowej. Celem projektu będzie…
Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25) – EXPO 2025 Japonia
Eksport Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25) – EXPO 2025 Japonia Dofinansowanie mogą otrzymać projekty obejmujące działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorców MŚP na rynkach międzynarodowych,…
Kontakt
Biuro Promocji Exportu „EURO-TARGI”
ul.Jagiellońska 78, 03-301 Warszawa
Telefon
tel. 605 044 690