Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw MŚP lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi – Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach – FE dla Wielkopolskiego (10.2)
Badania i rozwój
Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw MŚP lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi – Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach – FE dla Wielkopolskiego (10.2)
Dotacja „Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw MŚP lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi – Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach – FE dla Wielkopolskiego (10.2)” jest skierowana do wielkopolskich przedsiębiorstw, które realizują modułowe projekty badawczo-rozwojowe. Moduł obowiązkowy w ramach projektu to prace badawczo-rozwojowe (B+R), natomiast moduły fakultatywne obejmują: infrastrukturę B+R, wdrożenie wyników prac B+R, cyfryzację, rozwój kompetencji, zielone technologie oraz internacjonalizację.
Wielkopolskie
Lokalizacja
zostanie określzostanie określone w dokumentacji konkursowejone w dokumentacji konkursowej
Maksymalne dofinansowanie
KonsorcjumPrzedsiębiorstwo MŚP
Dla kogo
Programy regionalne
Program operacyjny
Dla kogo?
O wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które prowadzą działalność na terenie Wielkopolski Wschodniej. Projekty mogą być realizowane również w konsorcjach naukowo-przemysłowych.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Typ projektu: Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw (MŚP) lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi (gdzie liderem konsorcjum jest przedsiębiorstwo z Wielkopolski Wschodniej), odpowiadających na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorstwa.
Dotacja pozwala na realizację kompleksowych i modułowych projektów dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstwa. Moduł prace B+R jest obowiązkowy, natomiast pozostałe moduły fakultatywne muszą być powiązane z realizowanym projektem B+R.
Moduł obligatoryjny:
Prace B+R: Obejmuje badania przemysłowe oraz prace rozwojowe, mające na celu zdobycie nowej wiedzy i opracowanie innowacyjnych produktów, procesów lub usług. Projekt powinien przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa i być zgodny z GBER.
Moduły fakultatywne:
Infrastruktura B+R: Wsparcie inwestycji w infrastrukturę badawczo-rozwojową niezbędną do realizacji agendy badawczej, która może być sfinansowana w ramach prac B+R lub innych środków.
Wdrożenie wyników prac B+R: Dotyczy kosztów związanych z wdrożeniem wyników prac B+R, przeprowadzonych samodzielnie przez wnioskodawcę lub na jego zlecenie, lub zakupionych poza projektem.
Cyfryzacja: Wsparcie w zakresie cyfryzacji jako element wspierający projekt B+R+I. Może obejmować doradztwo w zakresie technologii cyfrowych, rozwój kompetencji cyfrowych, zakup technologii wspierających działalność, takich jak systemy IT, Internet rzeczy, interfejsy aplikacji itp.
Kompetencje: Wsparcie dla pracowników i osób zarządzających, umożliwiające doskonalenie ich umiejętności w obszarach takich jak prace B+R, zarządzanie innowacjami, transfer technologii, ochrony własności przemysłowej, transformacja w kierunku gospodarki 4.0/5.0, ekoprojektowanie, gospodarka niskoemisyjna i inne.
Zielone technologie: Wsparcie inwestycji w zieloną transformację przedsiębiorstw, w tym ekoprojektowanie, ocenę cyklu życia produktu (LCA), technologie środowiskowe, czy realizację modeli sprzedaży produktu jako usługi.
Internacjonalizacja: Wsparcie w zakresie promocji zagranicznej produktów lub usług, komercjalizacji wyników prac B+R na rynkach zagranicznych, udziału w międzynarodowych łańcuchach dostaw, ochrony praw własności przemysłowej poza Polską.
Informacje dodatkowe:
Automatyzacja i robotyzacja: Dotyczy modułu wdrożeniowego.
Projekty mogą być oceniane w formule panelowej.
Projekty premiowane:
Projekty B+R zwiększające adaptację rozwiązań gospodarki wodorowej, poprawiające wykorzystanie ogniw paliwowych. Będą częścią Wielkopolskiej Doliny Wodorowej.
Projekty realizujące cele Europejskiego Zielonego Ładu.
Preferowane będą projekty konsorcjów przemysłowo-naukowych, w których MŚP współpracują z uniwersytetami i organizacjami badawczymi.
Ograniczenia:
Wsparcie nie jest przyznawane na inwestycje związane z produkcją, przetwarzaniem, transportem, dystrybucją, magazynowaniem lub spalaniem paliw kopalnych.
Ile można zyskać?
Budżet przeznaczony na nabór: 34 000 000 PLN.
Maksymalna intensywność dofinansowania: 70%.
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie: 250 000,00 zł.
Dodatkowe informacje:
Termin naboru: Nabór ma się rozpocząć w kwietniu 2025 roku. Terminy mogą ulec zmianie.
Podobne dotacje
Mamy 100% sukcesu w sporządzaniu wniosków o dotacje z UE
Mamy 100% sukcesu w sporządzaniu wniosków o dotacje z UE PARP ogłosiła wyniki naboru w programie „Promocja marki innowacyjnych MŚP”, przeznaczając niemal 35 mln zł na wsparcie ekspansji małych i średnich…
DOTACJA Z ZUS – 2025
ZUS DOTACJA Z ZUS – 2025 Konkurs jest ogłaszany w ramach Programu dofinansowania płatników składek. Terminy dotacji Termin składania wniosków o dofinansowanie: 10 lutego 2025 r. – 10…
Ścieżka SMART (FENG 1.1)
Badania i rozwój Ścieżka SMART (FENG 1.1) Ścieżka SMART jest jedną z najbardziej interesujących form dotacji przewidzianych na lata 2021–2027, oferując możliwość wsparcia kompleksowych projektów inwestycyjnych. Program ten…
Kontakt
Biuro Promocji Exportu „EURO-TARGI”
ul.Jagiellońska 78, 03-301 Warszawa
Telefon
tel. 605 044 690